** فرا رسیدن عید سعید فطر بر شما مبارک باد **
چهارشنبه ٢٩ اسفند ١٣٩٧
سال ١٣٩٠درباره مركز بخشهاي درمانينقشه بيمارستان راهنماي طبقاتگواهینامه ها
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4364
 بازدید امروز : 3
 کل بازدید : 417673
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.9561
ساعت
مقررات بيمارستان

دستورالعمل ها

مقدمه:

کلیه افرادیکه در بیمارستان اکباتان وابسته به دانشگاه علوم پزشکی همدان انجام وظیفه می نمایند باید به قوانین و مقررات بیمارستان آمادگی کامل داشته باشند وآن را رعایت نموده و در اجرای آن کوشا باشند.

تکریم ارباب رجوع:

کلیه افراد باید در نظر داشته باشند که بیماران و همراه بیمار بدلیل شرایط خاصی که در آن به سر می برند تحریک پذیری زیادی دارند و بنابراین باید با نهایت متانت ، ادب و احترام و طبق منشور حقوق بیمار ، تحت هر شرایط با آنها رفتار مناسب صورت گیرد و در موارد ضروری و پس از اطلاع به سوپر وایزر از نگهبان بیمارستان کمک خواسته و از درگیر شدن مستقیم با بیمار و همراه بیمار اکیداً خود داری کنند. پس از ورود بیمار به بخش ، قسمتهای مختلف بخش (از قبیل تخت بستری، سرویس بهداشتی ، خروجی اضظراری و...) و سر پرستار را به وی معرفی و شماره داخلی بخش رادر اختیار وی قرار دهید پمفلت آموزش به بیمار در بدو پذیرش مقررات بخش، و بیمارستان را به بیمار و همراهان وی ارائه نمایند.

ساعات کار:

ساعات کار برای پرسنل طبق قانون کشوری 44 ساعت در هفته می باشد پرسنل مکلف هستندکلیه ساعات کار خود را بر حسب نیاز بیمارستان در شیفتهای مورد نیاز کامل نمایند ، درخواست برنامه خاص (شیفت کاری) قبل از تنظیم برنامه و تا بیست و دوم هر ماه باید به مسئول واحد/بخش  اعلام تا در صورت امکان پس از تامین و برآورد بخش در نظر گرفته شود و ممکن است به دلایل متعدد بعضی از برنامه های درخواستی محقق نشود. بیش از یکبار جابجایی در برنامه در  ماه برای هر پرسنل تاثیر منفی در ارزشیابی ماهانه فرد و بخش خواهد داشت . وظیفه هر پرسنل انجام وظیفه زیر نظر مسئول مربوطه است و در تمامی موارد احترام مافوق حفظ شود.

یونیفرم:

یونیفرم در رده های مختلف پرستاریاداری برای مشخص کردن گروه های مختلف می باشد.

پرستاران: مقنعه سفید ، شلوار سرمه ای ، کفش و جوراب سفید ، مانو سورمه ای

بهیاران: کفش ، جوراب، شلوار، مانتو و مقنعه سفید

کمک بهیاران:

کفش و جوراب و مانتو سفید با لبه های جیب آبی رنگمقنعه و شلوار طوسی رنگ

استفاده از زینت آلات غیر از حلقه ساده ازدواج و ساعت اکیداً ممنوع است.

حفظ حجاب اسلامی و نداشتن آرایش الزامی می باشد.

توجه:

استفاده از لباس های کوتاه ، تنگ و چسبان ، ناخن بلند ، آرایش صورت اکیداً ممنوع است.

استفاده از کفش روباز و دمپایی به دلیل رعایت موازین کنترل عفونت ممنوع و کفش باید جلو بسته باشد.

مسئولیت :

کلیه افراد موظفند که وظایف و مسئولیتهای محوله را به نحو کامل و احسن انجام دهند و مقرراتها و روشهای تعیین شده را رعایت نمایند . اشتباه در دارو و یا درمان بیمار و سقوط بیمار و بطور کلی هر اتفاق غیر عادی روی دهد طی تکمیل ثبت فحوادث غیر معمول فوراً به سر پرست مربوطه و پزشک مسئول اطلاع داده شود.

و پس از انجام توجهات لازم از بیمار یک نسخه از فرم تکمیل شده توسط پرستار مسئول به دفتر پرستاری ارائه شود .

مرخصی سالیانه

مدت مرخصی سالیانه 30 روز به ازای 1سال خدمت می باشد به ازای هرماه 5/2روز مرخصی استحقاقی است که قبل از پایان یک ماه به هیچ عنوان استفاده از مرخصی استحقاقی مقدور نمی باشد و در صورت داشتن استحقاق باید قبل از درخواست مرخصی و پس از موافقت و امضاء توسط مسئول مربوطه با برنامه ماهیانه به دفتر امور اداری یا پرستاری ارسال شود .

ذخیره مرخصی سالیانه حداکثر 15 روز در سال است ولی برای پرسنل قراردادی تبصره 3 ماده 2 (شبهه پیمانی ) حتماً باید در طول سال استفاده گردد . پرسنل رسمی و پیمانی می توانند در سال 15 روز مرخصی ذخیره داشته باشند لازم به ذکر است در صورت کمبود پرسنل ممکن است با درخواست مرخصی موافقت نشود.

مرخصی کمتر از یک روز:

جهت استفاده از مرخصی ساعتی حتی الامکان در ساعتی که حجم فعالیت بخش زیاد نباشد می توانند از مرخصی استفاده نمایند که باید با هماهنگی و امضاء مسئول مربوطه در شیفت صبح و سوپر وایزر در عصر و شب باشد، حتی المقدور از گرفتن پاس اول وقت و آخر وقت خودداری شود :زیرا در مراقبت از بیماران تاثیر گذار بوده و این مورد در ارزشیابی سالیانه و ماهیانه تاثیر منفی خواهد داشت.

استفاده از فرجه تعطیلی(off)

حداکثر از 3 روز فرجه تعطیلی پشت سر هم می توان استفاده کرد که با هماهنگی سرپرستار بخش در برنامه منظور می گردد و فرجه تعطیلی به برنامه ماه بعد منتقل نمی گردد.

مرخصی زایمان:

مرخصی زایمان با نامه پزشک معالج به مدت 6 ماه و گواهی مربوطه پس از انجام مراحل در اولین فرصت تحویل کار گزینی گردد.

استفاده از استعلاجی بیش از سه روز در ماه برای پرسنل با بیمه تامین اجتماعی امکان پذیر نیست و در صورت الزام بعد از تایید امور اداری در اولین فرصت بعه امور مالی جهت کسر حقوق اقدام خواهد شد.

 

استفاده از پاس شیر :

پرسنل حق دارند تا 24 ماهگی فرزندشان در هر شیفت کاری با هماهنگی سرپرستار و تایید دفتر پرستاری به مدت یک ساعت از پاس شیر استفاده نمایند (حتی الامکان در ساعتی که تراکم کار بخش کم باشد .) پاس سیر ارسال یا اخر وقت منوط به هماهنگی با سرپرستار بخش می باشد .

دیر آمدن و غیبت های غیر موجه :

1-    ساعات حضور در محل کار بر حسب شیفت 30/14 از 30/7 صبح ، بعد ازظهر 30/2 45/13 صبح ، بعد از ظهر و شب 8 20 خواهد بود در صورت تاخیر ابتدا اخطار شفاهی و در صورت تکرار اخطار کتبی با درچج در پرونده و در نهایت کسر شیفت به صلاحدید صورت می گیرد .

2-    چنانچه شخص بدون اطلاع قبلی (به هر علت که باشد ) در شیفت خود حاضر نشود ، طبق مقررات با وی رفتار خواهد شد و 25% ازکارانه آن ماه به ازای غیبت در هر شیفت کسر خواهد شد .

3-    تاخیر در بازگشت از مرخصی (سالیانه و زایمان) نیز بعنوان غیبت غیر مجاز تلقی می شود و مطابق ضوابط فوق عمل خواهد شد .

4-    در صورتی که بدون اطلاع قبلی به مسئول مربوطه فردی در سرکار حاضر نشود غیبت تلقی می گردد که مسئول واحد باید غیبت فرد مورد نظر را کتباً به دفتر امور اداری دفتر پرستاری گزارش دهد تا ب فرد خاطی طبق مقررات برخورد شود .

بیماری و حادثه :

گزارش سالت باید قبل از ساعت فرا رسیدن شیفت کاری (حداقل طی شیفت قبل) اطلاع داده شود ، در صورت اظهار بیماری باید بلافاصله به بیمارستان مراجعه و توسط پزشک اورژانس ویزیت شود ، گواهی می شود بیمرای تنها از پزشک مرتبط با بیماری و از مراکز دانشگاهی قابل قبول می باشد .

برای تامین توجه کامل و لازم از بیماران هر پرسنل موظف است کسالتش را فوراً و شخصاً به مسئول واحد اطلاع دهد تا در صورت تأیید لزوم استفاده از مرخصی استعلاجی ف ترتیب جانشین وی توسط دیگران داده شود .

هیچ یک از کارمندان بخش پرستاری نباید تلفنی کسالت خود را اطلاع داده و از حاضر شدن در محل خدمت امتناع کنند مگر در موارد اورژانسی و حاد که به تایید سوپروایزر برسد .

برای بیماریها و اتفاقاتی که ناگهانی روی می دهند باید به سرپرست مربوطه / سوپروایزر کشیک اطلاع داده شود .

در صورت عدم رعایت مقررات ذکر شده فوق روزهای غیبت به علت بیماری تحت عنوان غیبت غیر موجه و بدون حقوق محسوب خواهد شد .

مرخصی استعلاجی :

مرخصی استعلاجی با تایید پزشک مرتبط و از مراکز دانشگاهی شهر همدان قابل قبول است ، استفاده از مرخصی استعلاجی توسط پزشک کشی اورژانس قابل پذیرش است به شرط اینکه نام و نام خانوادگی بیمار ، نوع بیماری و مدت استفاده دقیقاً قید شود و دارای تاریخ صحیح و معتبر باشد ، بعلاوه نام پزشک و شماره نظام پزشکی مشخص باشد .

استعلاجی تا 3 روز به تایید پزشک معتمد دانشگاه (بیمارستان میرسد و بیشتر از 3 روز باید به تایید کمیسیون پزشکی دانشگاه از طریق امور اداری بیمارستان و پس از تایید در اولین فرصت به دفتر پرستاری تحویل گردد . جهت پرسنل طرحی و قراردادی (تحت پوشش تامین اجتماعی) استعلاجی بیشتر از 3 روز جهت مکاتبات کسر از حقوق و ... فرد می بایست د راولین فرصت به امور اداری بیمارستان مراجعه نماید . بعبارتی حقوق و مزایای پرسنل مشمول استفاده از بیمه تامین اجتماعی در ایام مرخصی استعلاجی بیشتر از 3 روز قطع و از بیمه مذکور مزایا را دریافت می نمایند بنابراین حتماً باید حداکثر در 3 روز استعلاجی به اداره بیمه ارسال گردد .

 

برنامه ماهیانه :

برنامه ماهیانه در بیست و پنجم هر ماه باید توسط بخش به دفتر پرستاری تحویل داد شود که پرسنل باید قبلاً هماهنگی و همکاری لازم جهت تنظیم برنامه درخواستی خود را با مسئول خود به عمل آورند .

تقسیم کار در ابتدای هر شیفت مشخص می گردد ، مسئول شیفت موظف است بیماران را بر بالین وکلیه وسایل را از مسئول شیفت قبل تحویل گرفته و نظارت کامل بر حسن اجرای کار بقیه پرسنل داشته باشد ، همچنین نظارت بر کار پرسنل خدماتی جهت نظافت بخش و رعایت یونیفرم و رعایت بهداشت و اخلاق داشته باشد .

شرکت در کلاسهای آموزشی و فعالبیتهای آموزشی در ارزیابی ماهیانه سالیانه و ... تاثیر دارد .

ارتباطات فردی :

از کلیه پرسنل انتظار می رود که مقررات مندرج در این راهنما را به کار بندند و در محیط کار رفتاری محترمانه و دوستانه و مسالمت آمیز توام با حسن نیت و همکاری ب یکدیگر داشته باشند از غرض ورزیهای بی مورد سوء ظن اخلال در کار یکدیگر اهمال و سستی در انجام وظیفه که عامل اصلی نارضایتی های محیط کار می باشد دوری کرده و دیگران را نیز تشویق به اعمال صحیح نمایند در موارد برخورد افراد نباید مسائل را بطور فردی با یکدیگر مطرح نمایند .

بلکه با رعایت سلسله مراتب به سرپریت مربوطه مراجعه و تنها در صورت لزوم به مدیریت مراجعه نمایند .

پایان مدت دوره خدمت :

در موارد عدم صلاحیت و ضعف در نوع کار و انجام وظایف محوله طبق مقررات جاری دانشگاه اقدام خواهد شد ، تعیین نوع بخش و انجام وظایف به صلاحدید مسئول مربوطه و براساس نیاز بیمارستان و بخش صورت خواهد گرفت ترک ناگهانی و بدون اطلاع محل خدمت جرم محسوب شده و مطابق مقررات با فرد خاطی برخورد می شود .

هنوگام به پایان رسیدن طرح نیروی انسانی از یک ماه قبل به سرپرستار مربوطه یادآوری شود تا جایگزینی لازم صورت گیرد .