** فرا رسیدن عید سعید فطر بر شما مبارک باد **
دوشنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٧
سال ١٣٩٠درباره مركز بخشهاي درمانينقشه بيمارستان راهنماي طبقاتگواهینامه ها
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3004
 بازدید امروز : 8
 کل بازدید : 406405
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.8551
ساعت
تاريخچه

پیشینه  تاریخی بیمارستان 

بیمارستان اکباتان بنا به برخی اقوال در سال 1311 هجری شمسی بنیان گذاشته شده است و با این وجود میتوان آنرا از قدیمی ترین بیمارستانهای ایران نامید . ساختمان قديمي بيمارستان از بناهاي دوره قاجار ميباشد . فضاي قسمت جنوبي جزء باغي بنام باغ مراد خان نظري بوده است كه فردي بنام مرحوم مراد خان نظري پس از خريداري باغ مقداري از فضاي شمالي باغ را وقف بيمارستان نمود. بيمارستان در سالهاي نخست زير نظر مسيونهاي آمريكايي اداره ميشد و بهمين نام ( بيمارستان آمريكايي ها ) نيز شناخته ميشد. مسيونها گروههاي بظاهر ديني وابسته به كليساهاي آمريكا بودند و پرسنل بيمارستان از سوي مسيونر هاي آمريكايي انتخاب ميشدند. اين افراد به ماموريت هاي مختلف در خارج از كشور نيز اعزام ميگرديدند كه ضمن انجام امور درماني به كارهايي از قبيل تبليغ آيينهاي ديني و فعاليت فرهنگي مورد نظر اين تشكل ها و نيز به كارهاي سياسي و غير مرتبط نيز مي پرداختند
.

در جريان كودتاي ننگين 28 مرداد و سقوط دولت مصدق و افزايش نفرت روز افزون مردم از آمريكايي ها ، به پيشنهاد مرحوم رابي اسحاق اورشان كه از ارامنه صاحب نفوذ در همدان بود نام بيمارستان آمريكايي ها به بيمارستان مسيحي تغيير يافت تا بدينوسيله از بار منفي كه متوجه بيمارستان بود كاسته شود. پس از انقلاب شكوهمند اسلامي در ايران ، مسيونها ايران را ترك كردند و اداره امور بيمارستان به دولت جمهوري اسلامي واگذار گرديد و از آن پس نام بيمارستان به " اكباتان " تغيير يافت.

 بیمارستان اکباتان اما سهمی هم در آثار ماندگار تاریخی استان دارد . در محوطه بیمارستان و در وسط باغی که بعدها با برداشتن دیواره های حد فاصل به جزئی از محوطه بیمارستان بدل شده است کلیسای وقت ارامنه همدان قرار دارد  كه يكي از چهار مكان مشابهي است كه در همدان قرار دارد و در محله ي كبابيان همدان ، محله ي آقا جاني بيگ ، و در محل ي نور محال اعتماديه نيز سه اثر مشابه قرار دارند.
ساختمان مزبور كه بقولي بنام كليساي آنجلي نامگذاري شده بود بدون شك از نظر قدمت  جوانتر از سازه اصلي بيمارستان است كه احتمالا" بعدا" بنيانگذاري شده و از بناهاي اواخر دوره قاجاريه و دوره جنگ دوم جهاني است. تالار داراي شبستاني بزرگ با نورگيرهاي بزرگ و رنگي است. طرح زير بناي ساختمان بصورت چليپا و صليب است . این اثر زیبا و تاریخی كه در حال حاضر " تالار ابن سينا " ناميده ميشود توسط بیمارستان نگهداری میگردد و هم اكنون كاربري كليسا ندارد و بخشی از آموزش دانشجویان پزشکی و کنفرانس های علمی اساتید دانشگاه در آن انجام میشود اما در واقع همچنان استفاده فرهنگی از آن بعمل می آید. بافت ساختمانی این اثر از زیبایی خیره کننده ای برخوردار است. سقف تلفیقی از شیروانی و چوب با ستونهای قوسی چوبی و دیوارها از سنگ لاشه اي سياه معروف همدان بنام سنگ هاي ديوين ساخته شده است كه در نماي  بسیار زیبایی بطرز استادانه ای بدون استفاده از ملات و بصورت خشكه چين در نمای داخلی سالن چیده شده است و این سازه را به یک اثر منحصر بفرد تبدیل کرده است. در ورودي تالار دو ستون با بهره گيري از ديوار عرضي بنام برج ناقوس در ارتفاع بلند تري قرار دارد .